ALC70D242EF200 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2400 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 101mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC70D242EF200
DigiKey Part Number
ALC70D242EF200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70D242EF200
Description
CAP ALUM 2400UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
4.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.13 A @ 10 kHz
Impedance
66 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
101mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C