ALC70D181BD450 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 776
Datasheet
180 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 778mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C
ALC70D181BD450
DigiKey Part Number
ALC70D181BD450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70D181BD450
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
1.22 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.94 A @ 10 kHz
Impedance
437 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
778mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C