ALC70C621EL600 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
620 µF 600 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 214mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC70C621EL600
DigiKey Part Number
ALC70C621EL600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70C621EL600
Description
CAP ALUM 620UF 20% 600V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
4.15 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
8.24 A @ 10 kHz
Impedance
149 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
600 V
Height - Seated (Max)
3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
214mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C