ALC70C103EH100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 34mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC70C103EH100
DigiKey Part Number
ALC70C103EH100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70C103EH100
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
8.7 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
10.35 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
34mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C