ALC70A471DC350
DigiKey Part Number
ALC70A471DC350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC70A471DC350
Description
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 301.5mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC70A471DC350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.25 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.26 A @ 10 kHz
Impedance
158 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
301.5mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C