ALC40A821EP450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
820 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 121mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
ALC40A821EP450
DigiKey Part Number
399-ALC40A821EP450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC40A821EP450
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALC40A821EP450 Models
Ripple Current @ Low Frequency
5.34 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.05 A @ 10 kHz
Impedance
85 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
121mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C