ALC40A681CD200
DigiKey Part Number
399-ALC40A681CD200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC40A681CD200
Detailed Description
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 249mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALC40A681CD200 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.72 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.44 A @ 10 kHz
Impedance
181 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
249mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C