ALC40A271ED500
DigiKey Part Number
399-ALC40A271ED500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC40A271ED500
Detailed Description
270 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 830mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALC40A271ED500 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.32 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.66 A @ 10 kHz
Impedance
670 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
830mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C