ALC10G472EE100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
4700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 70mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC10G472EE100
DigiKey Part Number
399-ALC10G472EE100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10G472EE100
Description
4700PF 100V
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
5.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.83 A @ 10 kHz
Impedance
61 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C