ALC10G152KP550
DigiKey Part Number
399-ALC10G152KP550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10G152KP550
Description
1500PF 550V
Detailed Description
1500 µF 550 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 242mOhm @ 120Hz 18000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
6.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.63 A @ 10 kHz
Impedance
212 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
550 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
242mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C