ALC10E223ED040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
22000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 62mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
ALC10E223ED040
DigiKey Part Number
399-ALC10E223ED040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10E223ED040
Description
.022UF 40.0V
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
5.81 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5.92 A @ 10 kHz
Impedance
56 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
62mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C