ALC10A332CF100
DigiKey Part Number
399-ALC10A332CF100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A332CF100
Description
3300UFVV
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 76mOhm @ 100Hz 13000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.05 A @ 100 Hz
Packaging
Box
Ripple Current @ High Frequency
4.95 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
57 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
76mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
13000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C