ALC10A103DC040
DigiKey Part Number
399-5656-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALC10A103DC040
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 40V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 86mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALC10A103DC040 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.69 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.01 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
71 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
86mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C