A785MS567M1ELAV017
DigiKey Part Number
399-A785MS567M1ELAV017TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-A785MS567M1ELAV017CT-ND - Cut Tape (CT)
399-A785MS567M1ELAV017DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A785MS567M1ELAV017
Description
CAP ALUM HYB 560UF 20% 25V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 17mOhm 1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Manufacturer
KEMET
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Anti-Vibration
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
880 mA @ 100 Hz
Type
Hybrid
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
17mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C