A700X227M004ATE010
DigiKey Part Number
399-11386-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11386-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11386-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A700X227M004ATE010
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 10mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A700X227M004ATE010 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
4.7 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10mOhm