8901-020-177S-D-F
DigiKey Part Number
6256-8901-020-177S-D-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8901-020-177S-D-F
Description
0.050" (1.27MM) PITCH, RECEPTACL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
Category
Pitch
0.050" (1.27mm)
Manufacturer
KEL USA
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tube
Features
Board Lock
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Number of Positions
20
Mated Stacking Heights
10mm, 12mm