RPC32165JTP
DigiKey Part Number
2315-RPC32165JTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC32165JTP
Description
RES 1.6M OHM 1/3W 5% 1206
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 MOhms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPC32165JTP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)