RPC20913JTP
DigiKey Part Number
2315-RPC20913JTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC20913JTP
Description
RES 91K OHM 1/4W 5% 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
91 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC20913JTP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)