Image for RPC16430JTP is not available
RPC16430JTP
DigiKey Part Number
2315-RPC16430JTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC16430JTP
Description
RES 43 OHM 1/4W 5% 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC16430JTP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)