Image for RPC16392JTP is not available
RPC16392JTP
DigiKey Part Number
2315-RPC16392JTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC16392JTP
Description
RES 3.9K OHM 1/4W 5% 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.9 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
RPC16392JTP Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)