RMC1/8K3003FTP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Kamaya Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Kamaya Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
Direct
Panasonic Industry
YAGEO
Stackpole Electronics Inc
300 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
RMC1/8K3003FTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/8K3003FTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/8K3003FTP
Description
RES 300K OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)