RMC1/10K3003FTP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Kamaya Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Kamaya Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Direct
YAGEO
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Dale
Vishay Dale
TE Connectivity Passive Product
TE Connectivity
Rohm Semiconductor
300 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
RMC1/10K3003FTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/10K3003FTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/10K3003FTP
Description
RES 300K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)