RLC20-R070FTP
DigiKey Part Number
2315-RLC20-R070FTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RLC20-R070FTP
Description
RES 0.07 OHM 1/3W 1% 0805
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RLC20-R070FTP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
0/ +250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)