Image for RGC1/8C6044FTP is not available
RGC1/8C6044FTP
DigiKey Part Number
2315-RGC1/8C6044FTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGC1/8C6044FTP
Description
RESISTOR
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.04 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)