KF2EDGVM-Y-3.81-8P-1G
KF2EDGVM-Y-3.81-8P-1G
KF2EDGVM-Y-3.81-8P-1G
DigiKey Part Number
5912-KF2EDGVM-Y-3.81-8P-1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF2EDGVM-Y-3.81-8P-1G
Description
Pluggable Terminal Block Housing
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Vertical Solder
Category
Header Orientation
Vertical
Mounting Type
Solder
Current - IEC
7A
Type
Header, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
8
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
8
Pitch
0.150" (3.81mm)