KF2EDGV-Y-3.81-2P-1G
KF2EDGV-Y-3.81-2P-1G
KF2EDGV-Y-3.81-2P-1G
DigiKey Part Number
5912-KF2EDGV-Y-3.81-2P-1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF2EDGV-Y-3.81-2P-1G
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 3.81MM
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Male Pins 0.150" (3.81mm) Vertical Board Mount
Category
Header Orientation
Vertical
Mounting Type
Board Mount
Current - IEC
7A
Type
Header, Male Pins
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
2
Contact Mating Finish
Tin-Lead
Positions Per Level
2
Pitch
0.150" (3.81mm)