KF2EDGCV-X-7.62-3P-1G
KF2EDGCV-X-7.62-3P-1G
KF2EDGCV-X-7.62-3P-1G
DigiKey Part Number
5912-KF2EDGCV-X-7.62-3P-1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF2EDGCV-X-7.62-3P-1G
Description
Pluggable Terminal Block, Housin
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Housing for Female Sockets 0.300" (7.62mm) Vertical, Through Board Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Manufacturer
KaiFeng Electronics
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Current - IEC
20A
Part Status
Active
Color
Multiple
Type
Housing for Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
3
Contact Mating Finish
Nickel, Tin
Positions Per Level
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Alloy
Pitch
0.300" (7.62mm)