KF124-3.81-4P-1G
KF124-3.81-4P-1G
KF124-3.81-4P-1G
DigiKey Part Number
5912-KF124-3.81-4P-1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KF124-3.81-4P-1G
Description
PCB Terminal Block, Pitch 3.81,
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Color
Multiple
Manufacturer
KaiFeng Electronics
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Positions Per Level
4
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Pitch
0.150" (3.81mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Wire Gauge
16-24 AWG
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)