Image for QLCT201Q241F2GU001E is not available
QLCT201Q241F2GU001E
DigiKey Part Number
712-QLCT201Q241F2GU001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QLCT201Q241F2GU001E
Description
CAPACITORS HIGH-Q MLC L-SERIES,
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 pF ±1% 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Q, Low Loss
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.046" (1.17mm)