SC25-10WL
SC25-10WL
SC25-10WL
DigiKey Part Number
4285-SC25-10WL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SC25-10WL
Description
2.5 MM W TO B CONNECTOR 10P HEAD
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.098" (2.50mm)
Category
Termination
Kinked Pin, Solder
Mfr
Fastening Type
Detent Lock
Series
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Insulation Height
0.248" (6.30mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A