SB20-11WS
SB20-11WS
SB20-11WS
DigiKey Part Number
4285-SB20-11WS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB20-11WS
Description
2 MM W TO B CONNECTOR 11P HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.079" (2.00mm)
Category
Termination
Kinked Pin, Solder
Mfr
Fastening Type
Detent Lock
Series
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Current Rating (Amps)
2A