WP7B-S070VA1-R6000 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
JAE Electronics
In Stock: 9.361
Datasheet
Image for WP7B-S070VA1-R6000 is not available
WP7B-S070VA1-R6000
DigiKey Part Number
WP7B-S070VA1-R6000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP7B-S070VA1-R6000
Description
CONN RCPT 70POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
70 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.7mm
Number of Positions
70
Height Above Board
0.028" (0.71mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)