Image for WA6F214VA1TR1800 is not available
WA6F214VA1TR1800
DigiKey Part Number
WA6F214VA1TR1800-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WA6F214VA1TR1800
Description
CONN RCPT 214POS SMD GOLD
Customer Reference
Detailed Description
214 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
3mm
Number of Positions
214
Height Above Board
0.115" (2.92mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)