TX24-30R-6ST-E1E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
JAE Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Image for TX24-30R-6ST-E1E is not available
TX24-30R-6ST-E1E
DigiKey Part Number
TX24-30R-6ST-E1E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX24-30R-6ST-E1E
Description
CONN RCPT 30POS VERT GOLD
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Through Hole Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
TX24-30R-6ST-E1E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Through Hole
Series
Features
Board Lock
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
12mm, 14mm, 18mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.406" (10.30mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)