VUO86-16NO7
DigiKey Part Number
VUO86-16NO7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VUO86-16NO7
Description
BRIDGE RECT 3P 1.6KV 86A ECOPAC1
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 1.6 kV Chassis Mount ECO-PAC1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VUO86-16NO7 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.14 V @ 30 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 1600 V
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
ECO-PAC1
Technology
Standard
Supplier Device Package
ECO-PAC1
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.6 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
86 A