VUO25-08NO8
DigiKey Part Number
VUO25-08NO8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VUO25-08NO8
Description
BRIDGE RECT 3P 800V 25A PWS-E
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Standard 800 V Chassis Mount PWS-E
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.2 V @ 150 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
300 µA @ 800 V
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Three Phase
Package / Case
PWS-E
Technology
Standard
Supplier Device Package
PWS-E
Voltage - Peak Reverse (Max)
800 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
25 A