Image for VBO55-14NO7 is not available
VBO55-14NO7
DigiKey Part Number
VBO55-14NO7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VBO55-14NO7
Description
BRIDGE RECT 1P 1.4KV 55A FO-T-A
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Standard 1.4 kV Chassis Mount FO-T-A
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 150 A
Manufacturer
IXYS
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 1400 V
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Diode Type
Single Phase
Package / Case
FO-T-A
Technology
Standard
Supplier Device Package
FO-T-A
Voltage - Peak Reverse (Max)
1.4 kV
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io)
55 A