N1802NC120
DigiKey Part Number
238-N1802NC120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N1802NC120
Description
SCR 1.2KV 3592A W11
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.2 kV 3592 A Standard Recovery Clamp On W11
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Manufacturer
IXYS
Current - Off State (Max)
100 mA
Packaging
Box
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
32500A @ 50Hz
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Mounting Type
Clamp On
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
300 mA
Package / Case
TO-200AC, K-PUK
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.29 V
Supplier Device Package
W11
Current - On State (It (AV)) (Max)
1802 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
3592 A