N1366JK140
DigiKey Part Number
238-N1366JK140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
N1366JK140
Description
SCR 1.4KV 2718A WP1
Customer Reference
Detailed Description
SCR 1.4 kV 2718 A Standard Recovery Chassis Mount WP1
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
1 A
Manufacturer
IXYS
Current - Off State (Max)
100 mA
Packaging
Box
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
17500A @ 50Hz
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
1.4 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
3 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
300 mA
Package / Case
TO-200AB, B-PuK
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.99 V
Supplier Device Package
WP1
Current - On State (It (AV)) (Max)
1366 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
2718 A