Image for MISM-7R5-6-10 is not available
MISM-7R5-6-10
DigiKey Part Number
238-MISM-7R5-6-10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MISM-7R5-6-10
Description
SWITCH REED SPST-NO 180MA 120V
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 6 ~ 10AT Operate Range 10W 180mA (AC), 250mA (DC) 120 V Surface Mount
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
IXYS
Operate Time
450 µs
Series
Release Time
200 ms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Type
Glass Body Reed
Length - Overall
0.540" (13.72mm)
Circuit
SPST-NO
Size - Body
0.071" Dia x 0.276" L (1.80mm x 7.00mm)
Operate Range
6 ~ 10AT
Height Above Board
0.090" (2.28mm)
Current - Switching
180mA (AC), 250mA (DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC
120 V
Capacitance
0.3 pF
Voltage - Switching DC
170 V
Current - Carry
500mA (DC)