IXYX140N120A4
DigiKey Part Number
238-IXYX140N120A4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXYX140N120A4
Description
IGBT PT 1200V 480A PLUS247
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 1200 V 480 A 1500 W Through Hole PLUS247™-3
Category
Switching Energy
4.9mJ (on), 12mJ (off)
Manufacturer
IXYS
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
420 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
52ns/590ns
Part Status
Active
Test Condition
600V, 70A, 1.5Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Reverse Recovery Time (trr)
47 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
480 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
1200 A
Package / Case
TO-247-3 Variant
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.7V @ 15V, 140A
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Power - Max
1500 W