IXTP50N20PM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 670
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 1.060
Datasheet
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 956
N-Channel 200 V 20A (Tc) 90W (Tc) Through Hole TO-220 Isolated Tab
IXTP50N20PM
DigiKey Part Number
IXTP50N20PM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP50N20PM
Description
MOSFET N-CH 200V 20A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
70 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2720 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
90W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-220 Isolated Tab
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
60mOhm @ 25A, 10V