IXFT58N20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 200 V 58A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount TO-268AA
IXFT58N20
DigiKey Part Number
IXFT58N20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFT58N20
Description
MOSFET N-CH 200V 58A TO268
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
220 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4400 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-268AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
40mOhm @ 29A, 10V