IXFN80N50
DigiKey Part Number
IXFN80N50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN80N50
Description
MOSFET N-CH 500V 80A SOT-227B
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 500 V 66A (Tc) 700W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
380 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9890 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
700W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
55mOhm @ 500mA, 10V