IXFN20N120 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 19
Datasheet
N-Channel 1200 V 20A (Tc) 780W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
IXFN20N120
DigiKey Part Number
IXFN20N120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN20N120
Description
MOSFET N-CH 1200V 20A SOT-227B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
160 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7400 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
780W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 500mA, 10V