IXFN120N20 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
IXYS
In Stock: 285
Datasheet
N-Channel 200 V 120A (Tc) 600W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
IXFN120N20
DigiKey Part Number
IXFN120N20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFN120N20
Description
MOSFET N-CH 200V 120A SOT-227B
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 8mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
360 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
9100 pF @ 25 V
Part Status
Not For New Designs
Power Dissipation (Max)
600W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
17mOhm @ 500mA, 10V