DSB15IM30UC-TRL
DigiKey Part Number
238-DSB15IM30UC-TRLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSB15IM30UC-TRL
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 15A TO252AA
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 15A Surface Mount TO-252AA
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 mA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
292pF @ 24V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
510 mV @ 15 A