DSA240X200NA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SMC Diode Solutions
In Stock: 18
Datasheet
Diode Array 2 Independent 200 V 120A Chassis Mount SOT-227-4, miniBLOC
DSA240X200NA
DigiKey Part Number
DSA240X200NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA240X200NA
Description
DIODE MOD SCHOTTKY 200V SOT227B
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 120 A
Manufacturer
IXYS
Speed
No Recovery Time > 500mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 mA @ 200 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
SOT-227B
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120A