DSA10I100PM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 490
Datasheet
Diode 100 V 10A Through Hole TO-220FP
DSA10I100PM
DigiKey Part Number
DSA10I100PM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSA10I100PM
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO220FP
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220FP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
890 mV @ 10 A