DPG80C300HB
DigiKey Part Number
DPG80C300HB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPG80C300HB
Description
DIODE ARRAY GP 300V 40A TO-247AD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 300 V 40A Through Hole TO-247-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.36 V @ 40 A
Manufacturer
IXYS
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Reverse Recovery Time (trr)
35 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 300 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Standard
Package / Case
TO-247-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
300 V
Supplier Device Package
TO-247AD
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
40A